Článek: 65850 ACONITUM NAPELLUS GLO 1GM 3CH-30CH LBN F   R

 

            ACONITUM NAPELLUS glob., grn., gtt., plv., sol., supp., tbl., ung.

 

V:         Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Aconitum napellus - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Rostlina z čeledi pryskyřníkovitých.

 

B:         Globule 1 g; granule 4 g; kapky 30 ml; prášek 15 g; solutio 12 ampulí; 12 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Kardiovaskulární eretizmus (převaha sympatiku) s možnou arteriální hypertenzí, případně i krvácením.  Febrilie s kardiovaskulárním eretizmem předcházející celkovému zánětlivému stavu.  Agitovanost s úzkostí, neuralgie trigeminu.

 

TY:        Jedná se zpravidla o jedince stenického, s aktivním myšlením, který onemocnění náhle a prudce (např. v důsledku intenzivní atmosférické změny).  Každý však může v určité situaci vykazovat příznaky léku Aconitum.

 

CH:       Prudká hypertermie, která často začíná zimnicí, se nejčastěji dostaví v důsledku expozice intenzivnímu chladu (ledová koupel) nebo naopak vysokých teplot.  Nápadná je absence pocení na suché, červené kůži a velká žízeň (na studenou vodu). 

            Nemocný vykazuje značnou úzkost ,strach ze smrti  a agitovanost.  Zlepšení nastává právě v okamžiku pocení.

 

I:          Akutní febrilní ( horečnaté ) stavy - rinofaryngitidy, laryngitidy s krupozním kašlem, bronchitidy apod. s náhlým začátkem. 

            Chladové neuralgie. 

            Paroxysmální hypertense (feochromocytom). 

            Amenorea vyvolaná prudkým prochlazením. 

            Ve všech indikacích nutno zohlednit přítomnost podstatných charakteristik léku (hypertermie, absence pocení).

 

NÚ:       Nejsou známy.

 

IT:        Účinnost léku, stejně jako ostatních homeopatik, snižuje zejména mentol (některé zubní pasty), káva, cigarety a současná konzumace jídel a nápojů.

 

D:         5 granulí 2krát denně ve vyšším ředění (převážně 15 CH, 30 CH) volíme v případě chladových neuralgií.  Lék nasazujeme co nejdříve po expozici. V případě akutních febrilních stavů vycházíme ze stupně vyjádřené podobnosti (5 CH-30 CH). 

            Střední a nižší potence (např. 9 CH) jsou indikovány při léčbě paroxysmální hypertenze.  Lék dávkujeme - zpravidla v kombinaci s klasickými alopatickými léky - 4krát denně.

 

ZP:       Homeopatické granule se podávají v období mezi jídly, nechávají se zvolna rozpustit pod jazykem a nezapíjí se.

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.