Článek: 62749 ANTIMONIUM TARTARICUM GRA 4GM CH3-CH30 LBN F   R

 

DR:       Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Kalii stibii tartras - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Vinný kámen neboli dávidlo, jinými slovy jde o C4H4O7SbK + 1/2 H2O.

 

B:         Globule 1 g; granule 4 g; kapky 30 ml; prášek 15 g; solutio 12 ampulí; 12 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Experiment prokazuje: Predominantní působení na sliznici respiračního traktu: Antimonium tartaricum je pro respirační trakt totéž, co Antimonium crudum pro trakt trávicí.  Vyvolává hojnou bronchiální sekreci, hlen je hustý, těžko vybavitelný. 

            Okrajové působení na kůži, kde vyvolává varioliformní erupce, někdy doprovázené namodralými, neodstranitelnými jizvami. 

            Neexistuje charakteristický citlivý typ, nicméně je Antimonium tataricum je indikováno zejména v případech, kdy před sebou máme jedince vykazujícího následující reakční trirádu: malátnost, bledost, somnolence.

 

CH:       To znamená, že bude předepisován v závažných případech, ve kterých poškození plic již vyvolává dyspnoi či asfyxii (chvění nosních křídel) anebo v případě více či méně vyznačené odezvy kardiální (dyspnoe, cyanóza, palpitace, vlhká kůže). 

            Respirační příznaky: 

            Jemné chrůpky nebo vlhké chropy velkého kalibru, které dokazují přítomnost velkého množství sekretu v plicích či bronších. 

            Hlučné a obtížné dýchání.  Kašel vzbuzuje dojem, že oddělil menší část hlenu, ale expektorace je mimořádně obtížná až nemožná. 

            Závažná dyspnoe doprovázená chvěním nosního chřípí.  Bledá a studená kůže, někdy doprovázená cyanózou rtů a kruhy okolo očí. 

            (Ipeca má rovněž v obraze závažné chropy, ale expektorace je snadnější. Je hlenovitější, kašel vyvolává zvracení.  Chropy se objevují jako první příznak nastupující choroby.  V případě Antimonium tartaricum jsou naopak příznakem pozdnějším nebo jsou dokonce až příznakem chronické afekce u jedince staršího a oslabeného.  Ipeca má jazyk čistý nebo jen málo povleklý.  Antimonium tartaricum má jazyk povleklý).

 

I:          Plicní afekce vedoucí k dyspnoi a to akutní i chronické, doprovázené nesnadnou expektorací (někdy v asociaci s klasickou léčbou). Akutní nebo chronické bronchitidy.  Astma.  Emfyzém.  Varioliformní jizvy.  Akne pustulózního typu.

 

D:         Předepisujeme 5 granulí ráno a večer v ředění 9 CH.  Nízká ředění mají tendenci podporovat tvorbu sekretu, vyšší ředění ji naopak tlumí.

 

ZP:        Homeopatické granule i globule se podávají pod jazyk, kde se nechají zvolna rozplynout. 

            Na homeopatický lék nesaháme prsty, k odpočítání granulí použijeme kalíšku, který v tubě slouží zároveň jako zátka. 

            Lék bereme zásadně mezi jídly (1/2 hodiny před či hodinu po něm).  Je nutné, aby dutina ústní byla v okamžiku podávání homeopatik prosta všech cizích příchutí a příměsí (zbytky jídel, zubní pasta, káva, bonbóny, atd.).

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.