Článek: 77125 APIS MELLIFICA GRA 4GM 3CH-30CH LBN F   R

 

           

V:         Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Apis mellifica - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Matečná tinktura je připravena alkoholovou macerací celé včely.

 

B:         Globule 1 g; granule 4 g; kapky 30 ml; prášek 15 g; solutio 12 ampulí; 12 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Toxikologické působení Apis mellifica lze ozřejmit popisem obrazu, který je vyvolán včelím píchnutím: rychlý nástup účinku jedu; pálivé, štípavé píchnutí doprovázené otokem růžovočervené barvy; zlepšení po přiložení studeného obkladu. 

            V případě, že jde o mnohočetná poštípání, nebo v případě, že je jedinec obzvláště citlivý: otok může generalizovat, rozšířit se na sliznice, kdy se stává závažným až dramatickým: edém očních víček, genitálních partií, glotis atd.; exsudativní reakce může postihnout serózy a vyvolat vznik výpotku: pleuritida, perikarditida, meningitida; může být také zasažen renální parenchyn, což má za následek obraz edematózní nefritidy.

 

CH:       Neexistuje typ, který by byl speciálně citlivý vůči Apis mellifica. Indikací k jeho podání jsou všechny prudce nastupující otoky, které vykazují klinicky reakční modality léku, tedy: pichlavá, pálivá bolest, zlepšení studeným, zhoršení teplým, v případě, že je nejvíce přítomna zvýšená teplota: absence žízně, suchá a teplá kůže se střídá s pocením.

 

I:          1. Kůže: Lokální edematózní afekce: poštípání hmyzem, furunkly, panaricia, spálení sluníčkem (erythema solare).  Generalizovanější afekce: kopřivka, erysipel.  Společný jmenovatel: otok a svědění zlepšené studeným a zhoršené teplým. 

            2. Sliznice: Konjunktivitidy, keratitidy.  Anginy s edémem uvuly či glotis.  Vaginitida, balanitida.  Společný jmenovatel: otok zlepšený studeným, teplota bez žízně. 

            3. Serózy: Hydartróza s růžovočerveným zarudnutím kloubu. Pleuritida, perikarditida doprovázená teplotou bez žízně. Příušnicová meningitida: skvělá indikace pro použití tohoto léku za předpokladu, že je přítomna prudká bolest hlavy, stuporózní stav, který může přejít až v bezvědomí, červený, překrvený obličej a konvulzivní kymácení hlavy, která se zmítá z jedné strany polštáře na druhou. 

            Všechny meningeální edémy naleznou v Apis mellifica užitečný doplněk ke klasické terapii za podmínky, že vykazují klinicky reakční způsob podobný tomu, který byl získán v patogenetickém experimentu: prudce nastupující zánětlivý otok, zlepšení studeným a zhoršení teplým, teplota s absencí žízně, střídání suché a opocené kůže. 4. Urogenitální trakt: Akutní nefritida doprovázená oligurií, albuminurií a edémem bez pocitu žízně.  Ovaritida s predominancí vpravo. Nezapomeňte, že Apis má klinicky protizánětlivý účinek srovnatelný s antihistaminiky, fenylbutazony a kortikoidy (M. Aubin). 

            Její působení nastupuje rychle, ale má krátké trvání.  Všechny ředění vykazují aktivitu.  Předepisujeme v ředění 9 nebo 15 CH: 3 granule každých 10 minut nebo každou půlhodinu v akutních případech; vysadíme v závislosti na zlepšení.  5 granulí čtyřikrát denně v případech subakutních či chronických.

 

ZP:       Homeopatické granule i globule se podávají pod jazyk, kde se nechají zvolna rozplynout. 

            Na homeopatický lék nesaháme prsty, k odpočítání granulí použijeme kalíšku, který v tubě slouží zároveň jako zátka. 

            Lék bereme zásadně mezi jídly (1/2 hodiny před či hodinu po něm).  Je nutné, aby dutina ústní byla v okamžiku podávání homeopatik prosta všech cizích příchutí a příměsí (zbytky jídel, zubní pasta, káva, bonbóny, atd.).

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.