Článek: 99177 ARNICA MONTANA GRA 4GM 3CH-30CH LBN F   R R

 

           

V:         Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Arnica montana - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Rostlina z čeledě hvězdnicovitých.

 

B:         Globule 1 g; granule 4 g; kapky 30 ml; prášek 15 g; solutio 12 ampulí; 12 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Pocity rozbolavěnosti a zchvácení podobné těm, které nastávají po fyzickém přepracování či v důsledku kontuze.  Tvorba krevních extravazátů a ekchymóz (na úrovni kapilár).  Febrilní stav s celkovou slabostí.

 

TY:        Neexistuje citlivý typ.  Každý jedinec může v určité situaci vykazovat příznaky léku Arnica.

 

CH:       Pocity svalové únavy, bolesti a celkové zchvácenosti.  Potíže jsou zhoršené sebemenším dotykem či pohybem, určitou úlevu přináší teplé obklady a odpočinek.  Nemocný vykazuje psychické příznaky traumatického šoku: naříká ze spánku, je-li probuzen, odpoví jednoslabičně a hned upadá do stavu netečnosti.

 

I:          Veškeré traumatismy představují indikaci k paušálnímu podání léku.  Nejde tedy jen o nechtěné následky zevních příčin (úrazy, pády, odřeniny s krvácením či bez něj), ale také operace, porody (novorozenecký kefalhematom, poranění matky).  Lék mírní následky nadměrné svalové námahy (extrasystoly u vrcholových sportovců, ale i chrapot zpěváků a řečníků). 

            Horečky doprovázené výraznou slabostí u jedinců, kteří mají zarudlý, překrvený obličej a stěžují si na zimnici a intenzivní žízeň.

 

NÚ:       Nejsou známy.

 

IT:        Účinnost léku, stejně jako ostatních homeopatik, snižuje zejména mentol (některé zubní pasty), káva, cigarety a současná konzumace jídel a nápojů. 

            Jiné interakce nejsou popisovány.

 

D:         V akutních stavech zpravidla 5 granulí 2-4krát denně v ředění 9 nebo 15 CH.  Vyšší ředění (např.30 CH 1krát týdně) bývá účinnější, pokud se jedná o následky starých traumatismů.  Větší efekt léčby lze očekávat ve fázi prevence (předoperační příprava) a v časném postraumatickém období. 

            V případě povrchových traumatizmů (odřeniny, modřiny) s výhodou lokálně aplikujeme přípravek Arnica mast (např. 2-4krát denně).

 

ZP:       Homeopatické granule se podávají v období mezi jídly, nechávají se zvolna rozpustit pod jazykem a nezapíjí se.

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.