Článek: 77201 BRYONIA GRA 4GM 3CH-30CH LBN F   R R

 

            BRYONIA glob., grn., gtt., plv., sol., supp., tbl., ung.

 

V:         Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Bryonia - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Posed bílý, rostlina z čeledě tykvovitých.

 

B:         Globule 1 g; granule 4 g; kapky 30 ml; prášek 15 g; solutio 12 ampulí; 12 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Látka vyvolává výraznou suchost sliznic s pocitem velké žízně.  Dále způsobuje exudaci na úrovni serózních blan.

 

TY:        Citlivý typ představuje robusní, vznětlivý jedinec, který nesnáší horko. Každý však může v určité situaci vykazovat charakteristické znaky léku.

 

CH:       Horečka typu febris continua, kdy je pacient schvácený, vyhledává nehybnost a naprostý klid, je dále charakterizována extrémní suchostí sliznic s žízní a pocením, které ulevuje.  Horké a zarudlé klouby s úlevou po přiložení teplého obkladu.  Píchavé bolesti v boku zhoršené nádechem. Suchý kašel s retrosternální bolestí, kdy má nemocný tendenci znehybnit hrudník, aby si ulevil.

 

I:          Horečnaté stavy, vykazující charakteristické znaky léku.  Akutní revmatické artritidy.  Serofibrinózní pleuritis v iniciálním stadiu. Tracheobronchitidy.  Akutní cholecystitis a mastitis, vykazující charakteristické znaky léku (zejména zhoršení pohybem).

 

NÚ:       Nejsou známy.

 

IT:         Účinnost léku, stejně jako ostatních homeopatik, snižuje zejména mentol (některé zubní pasty), káva, cigarety a současná konzumace jídel a nápojů. 

            Jiné interakce nejsou popisovány.

 

D:         Zpravidla volíme nižší potence, například 9 CH (5 granulí 1-2krát denně), při vyšším stupni vyjádřené podobnosti lze indikovat i potence 15 či 30 CH.

 

ZP:       Homeopatické granule se podávají v období mezi jídly, nechávají se zvolna rozpustit pod jazykem a nezapíjejí se.

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.