Článek: 65515 CALCAREA CARBONICA GRA 4GM 3CH-30CH LBN F   R  

 

            Rp., VP (3CH-30CH)

            CALCAREA CARBONICA glob., grn., gtt., plv., sol., supp., tbl., ung.

 

V:         Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Calcii carbonas - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Uhličitan vápenatý CaCO3.

 

B:         Globule 1 g, 4 g; granule 4 g; kapky 15 ml, 30 ml, 60 ml, 125 ml, 250 ml; prášek 15 g, 30 g, 60 g; solutio 12, 30 a 60 ampulí; 6, 12 a 13 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Působí na kostní tkáň, kde může vyvolat deformace a tvorbu exostóz. Má afinitu též k lymfatické tkáni - krční lymfadenopatie s tendencí k supuraci.  Dále je odpovědný za oběhové problémy - anemie a lokalizovaná kongesce a vznik polypů.

 

TY:        Zejména se jedná o tlustého, baculatého kojence s objemným bříškem. (V této věkové skupině je indikace léku velmi častá).  Později odpovídá lék zavalitým jedincům s krátkými končetinami, kde růst proběhl hlavně do šířky.  Jsou rychle unavitelní, snadno ztrácejí odvahu, špatně se přizpůsobují novým věcem a trpí četnými fobiemi.

 

CH:       Rýmy, anginy, otitidy či bronchitidy přicházejí zejména v zimním období, kdy je pacient vystaven vlhkému chladu.  Kojenci se hojně potí na hlavě, a to i v době, kdy nejsou nachlazeni.  Gastrointestinální potíže (kyselé zvracení a průjmy) korespondují s velkou chutí i na špatně stravitelné pokrmy.  Z kožních problémů upoutá hýžďový erytém a ekzémy (např. mléčné krusty) v oblasti vlasové části hlavy.

 

I:          Recidivující rinofangitidy, angíny, otitidy či bronchitidy, zejména pokud přicházejí v zimním období.  Kojenecké ekzémy.  Poruchy růstu a opožděný rozvoj dentice.  Zažívací poruchy, vykazující charakteristiky léku doplňují terapeutické možnosti léku u dětí. 

            U dospělých představují zajímavou indikaci některé civilizační choroby - zejména cholecystolitiasa, urolitiasa, obesita, dna a porucha glukózové tolerance.  Nelze opomíjet možnosti léku v ovlivnění hypertenze na podkladě arteriosklerózy, některých ekzémů, cefalgií, artróz a polypóz. Vždy je však třeba zohlednit podobnost postižení s obrazem léku.

 

NÚ:       Nejsou známy.

 

IT:         Účinnost léku, stejně jako ostatních homeopatik, snižuje zejména mentol (některé zubní pasty), káva, cigarety a současná konzumace jídel a nápojů. 

            Jiné interakce nejsou popisovány.

 

D:         Vzhledem k tomu, že Calcarea carbonica představuje zejména terénní lék s hlubokým účinkem (se snad nejčastější indikací - hlavně u malých dětí), volíme zpravidla vyšší potence (15, 30 CH), např. 10 granulí 1krát týdně. Individuálně však někdy indikujeme ředění nižší (5, 9 CH).

 

ZP:       Homeopatické granule se podávají v období mezi jídly, nechávají se zvolna rozpustit pod jazykem a nezapíjejí se.

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.