Článek: 65809 CANTHARIS GRA 4GM 3CH-30CH LBN F   R

 

DR:       Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:        Cantharis - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Lytta vesicatoria, puchýřník lékařský neboli španělská muška je hmyzem řádu Coleopteres (brouci).  Lék se připravuje z dospělého hmyzu.

 

B:         Globule 1 g, 4 g; granule 4 g; kapky 15 ml, 30 ml, 60 ml, 125 ml, 250 ml; prášek 15 g, 30 g, 60 g; solutio 12, 30 a 60 ampulí; 6, 12 a 13 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Látka působí zejména na urogenitální systém, kde vyvolává nefritidy a záněty urogenitálního traktu.  Akutní záněty s tvorbou puchýřů však mohou vznikat na úrovni všech sliznic.  Indukuje výpotky pleury, pobřišnice, kloubní synovie a meningeálních blan.  Na kůži vyvolává pálivé, vesikulobulózní leze.

 

TY:       Neexistuje citlivý typ.  Každý jedinec může v určitém období vykazovat charakteristické znaky léku.

 

CH:       Kruté bolesti v oblasti ledvin, močového měchýře s iradiací podél ureterů.  Dysurické potíže jsou spojené s imperativní mikcí, kdy však pacient vymočí jen několik kapek krvavé moči.  Otok a pálivé ulcerace glans penis s pocity (nejen zde) doživa obnažené sliznice nebo pokožky. Pálivé, svědivé pemfigoidní puchýře na kůži se zklidňují po přiložení studeného obkladu.

 

I:          Akutní cystitis, bolestivé hematurie, nefritis, renální koliky s výraznou dysurií. 

            Puchýřnaté, pálivé vyrážky - pemfigus, ekzémy se sklonem ke gangrenózním změnám.  Popáleniny druhého stupně. 

            Ostatní záněty sliznic ulceronekrotického charakteru, vykazující charakteristické znaky léku. 

            Výpotky na úrovni serózních blan.

 

NÚ:       Nejsou známy.

 

IT:         Účinnost léku, stejně jako ostatních homeopatik, snižuje zejména mentol (některé zubní pasty), káva, cigarety a současná konzumace jídel či nápojů. 

            Jiné interakce nejsou popisovány.

 

D:         Zpravidla volíme ve všech indikacích ředění 9 CH 5 granulí 2-4krát denně, s postupným vysazováním při klinickém zlepšení.

 

ZP:       Homeopatické granule se podávají v období mezi jídly, nechávají se zvolna rozpustit pod jazykem a nezapíjejí se.

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.