Článek: 65523 CUPRUM METALLICUM GRA 4GM 3CH-30CH LBN F   R

 

           

V:         Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Cuprum metallicum - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Kovová měď.

 

B:         Globule 1 g, 4 g; granule 4 g; kapky 15 ml, 30 ml, 60 ml, 125 ml, 250 ml; prášek 15 g, 30 g, 60 g; solutio 12, 30 a 60 ampulí; 6, 12 a 13 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Látka vyvolá křeče na úrovni hladkého a příčně pruhovaného svalstva, často generalizované, a způsobuje mimořádně prudké konvulze.  Indukuje též projevy gastroenteritidy.

 

TY:       Neexistuje citlivý typ, každý jedinec může v určité situaci vykazovat charakteristické znaky léku.

 

CH:       Prudké, křečovité bolesti s náhlým začátkem a koncem (lýtka a chodidla) mohou mít tonicko-klonický charakter.  Spastický, pertusoidní kašel. Kovová pachuť v ústech.  Singultus.  Prudké žaludeční křeče s nauzeou a zvracením.  Vyčerpávají, krvavé průjmy s tenesmy.  Veškeré potíže se zhoršují chladem a nedostatkem spánku, úlevu naopak přináší doušek studené vody.

 

I:          Křeče starců.  Křečovité, spastické projevy na úrovni dýchacího nebo trávicího systému. 

            Laryngospasmy.  Epileptické paroxysmy.

 

NÚ:       Nejsou známy.

 

IT:         Účinnost léku, stejně jako ostatních homeopatik snižuje zejména mentol (některé zubní pasty), káva, cigarety a současná konzumace jídel a nápojů. 

            Jiné interakce nejsou popisovány.

 

D:         V neurologických indikacích volíme zpravidla vyšší potence (15, 30CH) například 10 granulí 1krát týdně.  Izolované křeče lépe ovlivní střední potence (9, 15 CH).  Dávkujeme v rytmu paroxysmů a postupně vysazujeme při zlepšení.

 

ZP:       Homeopatické granule se podávají v období mezi jídly, nechávají se zvolna rozpustit pod jazykem a nezapíjí se.

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.