Článek: 77303 DULCAMARA GRA 4GM3CH-30CH LBN F   R R

 

            DULCAMARA glob., grn., gtt., plv., sol., supp., tbl., ung.

 

V:         Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Solanum dulcamara - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Solanum dulcamara neboli potměchuť je rostlinou z čeledi Solanaceae (lilkovitých), která roste ve vlhkém prostředí na březích potoků.

 

B:         Globule 1 g; granule 4 g; kapky 30 ml; prášek 15 g; solutio 12 ampulí; 12 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Látka působí na sliznice dýchacího i trávicího ústrojí a lymfatický systém, kde vyvolává otok uzlin.  Dále způsobuje svalové i kloubní revmatické bolesti a výsev kožních eflorescencí.

 

TY:       Neexistuje citlivý typ.  Každý jedinec může v určité situaci vykazovat charakteristické znaky léku.

 

CH:       Ucpání nosu a kašel v důsledku expozice vlhkému chladu (zpravidla v zimních měsících).  Vasomotorické rinitidy přicházející koncem léta. Lymfadenopatie, revmatologické bolesti (bez predilekce) a hlenovitý průjem po prochladnutí.  Široké, ploché, hladké, průhledné bradavice na tváři a hřbetu rukou.  Svědivá mokvavá vyrážka, zhoršená studenou vodou. Ve všech indikacích tedy pozorujeme nápadné zhoršení lokálního nálezu vlhkým chladem.

 

I:          Respirační, kloubní a digestivní afekce (viz výše) v důsledku expozice vlhkému chladu. 

            Bradavice a moluska na hřbetu ruky nebo tváři.

 

NÚ:       Nejsou známy.

 

IT:         Účinnost léku, stejně jako ostatních homeopatik snižuje zejména mentol (některé zubní pasty), káva, nikotin a současná konzumace jídel a nápojů. 

            Jiné interakce nejsou popisovány.

 

D:         Na afekce přicházejí v důsledku expozice vlhkého chladu předepisujeme lék v ředění 9 CH , 5 granulí 2-4krát denně s možnou variantou následné preventivní léčby 1krát týdně ve stejné dávce i ředění.  V případě bradavic a molusek volíme střední ředění (9 nebo 15 CH) např. 2krát denně 5 granulí.

 

ZP:       Homeopatické granule se podávají v období mezi jídly, nechávají se zvolna rozpustit pod jazykem a nezapíjejí se.

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.