Článek: 20632 HEPAR SULFURIS CALCAREUM GLO 1GM 3CH-30CH LBN F   R

 

             

            HEPAR SULFURIS CALCAREUM glob., grn., gtt., plv., sol., supp., tbl., ung.

 

V:         Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Calcii sulfidum - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Nečistý sirník vápenatý, vznikající kalcinací sirného květu a uhličitanu vápenatého.

 

B:         Globule 1 g, 4 g; granule 4 g; kapky 15 ml, 30 ml, 60 ml, 125 ml, 250 ml; prášek 15 g, 30 g, 60 g; solutio 12, 30 a 60 ampulí; 6, 12 a 13 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Patogenetický pokus vyvolává kožní ulcerace, bolestivé furunkly a abscesy, látka vykazuje afinitu k lymfatické tkáni a uzlinám (chronická hypertrofie).  Sekrety jsou purulentní, páchnoucí a pacient má sklon k superinfekcím.

 

TY:        Jedná se zpravidla o apatického, zimomřivého jedince s občasnými záchvaty prudké zlosti.  Každý jedinec však může v určité situaci vykazovat charakteristické znaky léku.

 

CH:       Kožní ulcerace citlivé na dotyk, sebemenší ranka hnisá.  Rinitidy a laryngitidy se suchým, bolestivým kašlem, dostavující se po prochlazení, jsou ve fázi případné expektorace provázeny purulentním, páchnoucím sekretem.  Cervikální lymfadenopatie s výraznou citlivostí na dotyk. Prudké záchvaty vzteku.  Zhoršení všech potíží suchým chladem.

 

I:          Akutní hnisavé procesy: furunkly, antrax, abscesy, lymfadenitidy ... vykazující charakteristiky léku. 

            Akutní laryngitidy po prochlazení. 

            Poruchy chování u dětí se záchvaty prudkého vzteku a touhou ranit.

 

NÚ:       Nejsou známy.

 

IT:         Účinnost léku, stejně jako ostatních homeopatik snižuje zejména mentol (některé zubní pasty), káva, cigarety a současná konzumace jídel a nápojů. 

            Jiné interakce nejsou popisovány.

 

D:         Je velmi důležité si uvědomit, že nízké potence (5 CH) podporují tvorbu a kumulaci hnisu, vysoká ředění (15, 30 CH) naopak uspíší jeho resorpci. Používáme tedy stoupající ředění: 1.den 5 CH, 2.den 9 CH, 3.den 15 CH, 4.den 30 CH, vždy 10 granulí denně. 

            Ve zbylých indikacích volíme vyšší potence (15, 30 CH).

 

ZP:       Homeopatické granule se podávají v období mezi jídly, nechávají se zvolna rozpustit pod jazykem a nezapíjejí se.

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.