Článek: 77606 SABADILLA GRA 4GM 3CH-30CH LBN F   R

 

            SABADILLA glob., grn., gtt., plv., sol., supp., tbl., ung.

 

V:         Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Sabadilla - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Semeno z víceleté byliny Veratrum Sabadilla z čeledi liliovitých.

 

B:         Globule 1 g; granule 4 g; kapky 30 ml; prášek 15 g; solutio 12 ampulí; 12 čípků; 50 tablet, 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       V experimentu působí: na nervový systém: jedinec špatně interpretuje své pocity a přehání je; na sliznice nosu a krku.

 

CH:       Zhoršení: chladem: nemocný typu Sabadilla je zimomřivý, drkotá zuby; zhoršuje se chladem ve všech formách: studený byt, studené nápoje, studené jídlo, při úplňku. 

            Zlepšení: teplem, teplými nápoji a teplým jídlem. 

            Lateralita: Vývoj zleva doprava. 

            Nervové příznaky: 

            Sklon k iluzím a poruchám představivosti (Thuya): představuje si, že jeho končetiny jsou zkroucené nebo zkrácené, že jeho kůže je uvadlá, že část jeho těla je větší než druhá.  Sebemenší nevolnost pokládá za nevyléčitelnou chorobu.  Žena se domnívá, že je těhotná i při prosté plynatosti. 

            Respirační příznaky: 

            Angína, která se vyvíjí zleva doprava jako Lachesis, ale na rozdíl od něho se zlepšuje teplými nápoji.  Pocit kolíku zaraženého v krku nutící nemocného stále polykat. 

            Koryza s paroxysmálním spastickým kýcháním.  Hojná rhinorrhoea s pocitem pálení a obstrukce nosu, zlepšená teplým vzduchem (Allium cepa je zlepšená chladným vzduchem).  Slzení spojené s rhinorrhoeou. 

            Zvláštní svědění měkkého patra, které nutí nemocného si ho stále třít jazykem.  Přecitlivělost na vůni květin a česneku.

 

I:          Astma při senné rýmě.  Vazomotorická rinitida - senná rýma, z důvodů nesnášenlivosti vůně květin, s charakteristickým pocitem lechtání měkkého patra, a zlepšení teplem a teplým vzduchem.

 

D:         Předepsat Sabadilla 9 CH, pět granulí dvakrát denně během pylového období.  Přidání léku Pollens 15 CH, pět granulí každé ráno, je účinou praxí při léčbě každé senné rýmy.

 

ZP:        Homeopatické granule i globule se podávají pod jazyk, kde se nechají zvolna rozplynout. 

            Na homeopatický lék nesaháme prsty, k odpočítání granulí použijeme kalíšku, který v tubě slouží zároveň jako zátka. 

            Lék bereme zásadně mezi jídly (1/2 hodiny před či hodinu po něm).  Je nutné, aby dutina ústní byla v okamžiku podávání homeopatik prosta všech cizích příchutí a příměsí (zbytky jídel, zubní pasta, káva, bonbóny, atd.).

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.