Těhotenství

Těhotenské testy

 

Jsou situace, kdy se každá chce dozvědět, zda v jejím těle právě vznikl nový život. Ať již je to žena, která si přeje narození potomka, nebo naopak dívka, která si po vášnivém románku není jista, zda se nestane matkou v době, kdy na to ještě není připravena.

Již v prvních týdnech těhotenství se objevují v těle ženy příznaky, které jsou pro toto těhotenství typické. Dochází k vynechání menstruace, případně je krvácení slabší, spíše jde o špinění. Časté jsou ranní nevolnosti a zvracení, zažívací potíže a změny nálad. To je jen malý výčet příznaků, ze kterých je možné usuzovat na rané těhotenství. Jedná se však o nespecifické příznaky, které mohou mít i jinou příčinu. Větší jistotu nám může poskytnout těhotenský test.

Těhotenské testy jsou určeny k rychlému a specifickému zjištění raného těhotenství. Jsou založeny na imunodiagnostitické detekci lidského choriogonadotropinu (hCG) v moči. Lékař pak může nechat po odběru krve nechat stanovit jeho hladinu laboratorně v séru, což je ještě přesnější metoda.

Hormon hCG
(zvaný též placentární hormon) je glykoprotein, produkovaný lidským zárodkem ve fázi blastocysty ještě před doputováním do dělohy. Působí jako luteinizační hormon a zvyšuje ve žlutém tělísku syntézu a sekreci progesteronu. Proto vynechává menstruace, což je prvním vnějším příznakem začínajícího těhotenství. Po uhnízdění zárodku v děloze (6-8 dní po oplození) produkce hCG prudce vzrůstá (každé 2 dny na dvojnásobek) a dosahuje maxima v 8.- 10. týdnu těhotenství, kdy produkci progesteronu přejímá již vytvořená placenta. Koncentrace hCG se uvádí v mezinárodních jednotkách na 1ml (IU/ml).

Hladina hCG v séru a stejně tak v moči se pohybuje od 10-30 IU/ml ve 2. týdnu těhotenství a roste až na hodnoty 250.000 až 300.000 IU/ml. Proto bylo stanovení hCG zvoleno jako optimální vysoce citlivá metoda kontroly těhotenství. Podle mezinárodních doporučení (WHO 3.IS 75/537) je jako limit pro spolehlivé zjištění počínajícího těhotenství stanovena hodnota 25 IU/ml, které je dosahováno 7-10 dní po koncepci.

Citlivost metody je tím vyšší, čím nižší množství hCG dokáže diagnostický produkt zjistit; řečeno jinými slovy, čím nižší koncentraci hormonu hCG dokáže test spolehlivě detekovat, tím dříve zjistíme skutečný stav věcí. Poměrně často dochází mezi laickou veřejností k omylu, kdy jsou jako citlivější a spolehlivější označovány těhotenské testy s hodnotou 50 mIU/ml, protože ,,…50 je více než 25, a proto musí být lepší…“. Včasnost zjištění těhotenství bývá obvykle z pohledu uživatelek velmi významná, proto je nutno volit těhotenské testy s co nejvyšší citlivostí, tzn. s co nejnižší hodnotou detekovatelného hCG. Odborné vysvětlení a osvěta je v této oblasti jedním z nezastupitelných úkolů lékárníka. Druhou hodnotou, která charakterizuje kvalitu těhotenských testů je spolehlivost metody, udávající % možností selhání testu či falešné pozitivity.

Aby test plnil spolehlivě svou funkci, je třeba držet při jeho provádění několika zásad. V prvé řadě je nutné, aby uživatelka věděla, že těhotenství nelze zjistit hned druhý den po nechráněném pohlavním styku. Těhotenství vzniká uhnízděním blastocysty v děložní sliznici asi 6 až 7 dní po oplodnění vajíčka. Dostatečných koncentrací pro zjištění hladiny hCG v moči je dosahováno zhruba v době, kdy je očekávána menstruace. Dřívější provádění testu nemá smysl, jinak by test vyšel nejspíše negativní i v případě, že žena právě otěhotněla. V případě pochybností nad negativním výsledkem testu doporučíme jeho zopakování o několik dní později. Nejvyšších koncentrací hCG v moči je dosahováno ráno, proto zejména v raných fázích těhotenství je doporučováno provádět test s první ranní močí a několik hodin před testem omezit příjem tekutin.

SHRNUTÍ ZÁSAD PROVÁDĚNÍ TĚHOTENSKÝCH TESTŮ

• testovat nejdříve v době očekávané menstruace
• použít co nejcitlivější test
• testovat nejlépe z ranní moči

Použitá literatura  :
Macků F., Macků J.: Průvodce těhotenstvím a porodem. Grada, Avicenum, Praha 1998

Převzato z www :

PHARMA NEWS ČÍSLO 03 - 2002