Článek: 77243 CHELIDONIUM MAJUS GRA 4GM 3CH-30CH LBN F   R

 

DR:       Boiron S.A., Sainte Foy-les-Lyon, Francie.

 

S:         Chelidonium majus - dilutio homeopathica q.s.

 

DI:        Vlaštovičník, tráva na bradavice, rostlina z čeledě makovitých.  Obsahuje chelidonin, chelidoxanthin, berberin, sanguinarin, fumarin, rostlinné kyseliny a pryskyřice.

 

B:         Globule 1 g; granule 4 g; kapky 30 ml; prášek 15 g; solutio 12 ampulí; 12 čípků; 50 tablet; 20 g masti.

 

IS:        Homeopatikum.

 

PU:       Pokus prokázal účinek na zažívací trubici, kterou lék celkově dráždí, ale hlavně: 

            * selektivní účinek na játra, u nichž způsobuje hypertrofii a vyvolává bolest pravého hypochondria, která vyzařuje až k úhlu pravé lopatky (to bude klíčovým příznakem pro indikaci tohoto léku). 

            Tato hypertrofie nastává ve směru do výšky a proto se někdy říká, že Chelidonium má selektivní účinek na pravý jaterní lalok.

 

TY:        Citlivým typem je jedinec se sklonem k poškození jater a k žlučníkovým potížím, žlutého odstínu, s nateklým a červeným nosem.

 

CH:       Pocity: 

            * tupá nebo ostrá bolest lokalizovaná v úhlu pravé lopatky, 

            * fekální zápach těla, více subjektivní než reálný. 

            Exkrece: 

            * zlatě žluté nebo žlučové barvy. 

            Chutě a averze:

            * chuť na teplá jídla nebo na velmi teplé nápoje, 

            * averze vůči sýru (jako Ignatia).

 

I:          - Lék je podobný ostatním drenážním lékům (viz Carduus marianus) v závislosti na jeho patogenetickém, velmi lokalizovaném účinku.  Je indikován při hepatodigestivních potížích, ponechat žlutý odstín pleti, při povleklém jazyku, s pocitem tíhy v pravém hypochondriu vyzařujícím až k úhlu pravé lopatky. 

            Má se předepisovat v nízkých ředěních (6 X nebo 4 CH), někdy ve spojení s jinými léky patogenetického účinku lokalizovaného na jaterní funkce (Carduus marianus, Solidago, Berberis vulgaris, Taraxacum, atd.). 

            - Kaustický účinek mízy čerstvé rostliny na bradavice je známý už celá století.  Nejedná se v pravém smyslu o patogenetický nebo toxikologický pokusný účinek, jako je tomu v případě Thuya, Causticum, Nitricum acidum, Antimonium crudum, atd.  Jedná se pouze o empirické konstatování.  Nesmí nás tedy udivovat, že Chelidonnium majus nemá prakticky žádný účinek na bradavice v matečné tinktuře nebo v homeopatických ředěních, v protikladu s tím, co se občas píše.

 

ZP:        Homeopatické granule i globule se podávají pod jazyk, kde se nechají zvolna rozplynout. 

            Na homeopatický lék nesaháme prsty, k odpočítání granulí použijeme kalíšku, který v tubě slouží zároveň jako zátka. 

            Lék bereme zásadně mezi jídly (1/2 hodiny před či hodinu po něm).  Je nutné, aby dutina ústní byla v okamžiku podávání homeopatik prosta všech cizích příchutí a příměsí (zbytky jídel, zubní pasta, káva, bonbóny, atd.).

 

PE:       60

 

ZS:       Při teplotě 15-25 st. C, chránit před světlem.