Bolest

Bolest                               ...interaktivní rádce...

"Bolest je nepříjemný smyslový a emoční prožitek, související se skutečným nebo potenciálním poškozením tkáně, nebo je jako takový popisován.
Bolest je vždy subjektivní."

Bolest je pocit, který zná každý člověk. Většinou je důsledkem drobného úrazu, přílišného cvičení, fyzické námahy, ale také alarmujícím ( což je  pozitivní ) signálem   blížící se nebo vzniklé choroby (signálem poškození některé tkáně těla nebo signálem potenciálního poškození ). Takto se projevuje akutní bolest.Její řešení není většinou obtížné, bolest často mizí s příčinou.

Naopak dlouhodobá ( trvající déle než tři měsíce ) čili chronická bolest není signálem nebezpečí nebo choroby, ale chorobou samotnou.Léčení chronické choroby je obtížné. Je zde třeba vzít v úvahu i nezanedbatelný vliv vedlejších účinků léků při dlouhodobém užívání.

Akutní bolest je nutno léčit rychle a efektivně. Kromě náhlých příhod břišních, jež patří do rukou chirurgů (!!!), se setkáváme nejčastěji s akutní bolestí hlavy-migrény, bolestí zubů, bolestí pohybového aparátu, menšími poraněními a s menstruačními bolestmi. Každá periferní bolest je spojena se zánětlivým projevem v místě vzniku bolesti, proto léky první volby pro akutní bolesti jsou nesteroidní analgetika,antirevmatika, které lze rozdělit podle rychlosti nástupu účinku a rychlosti eliminace (vylučování z organismu) na 4 skupiny:

1.Nízká potence a rychlá eliminace

Ibuprofen ( Brufen,Ibalgin,Apo-Ibuprofen,Nurofen,Dolgit,Ibu-Hepa,...) 

Dávkování : pro akutní bolest jsou vhodné nižší dávky 200 mg 2-3x denně ( u osteoartrózy a chronické revmatické bolesti lze použít i jednorázovou dávku až 800 mg )

Indikace : pro akutní bolest, kde je bolest krátkodobá

Pozn.: možno použít i u pacientů se sníženou funkcí ledvin a jater !

2.Vysoká potence a rychlá eliminace

Diclofenac (Dicloreum,Inflamac,Myogit,Veral,Voltaren,Apo-Diclo,Dolmina,Monoflam,Olfen,Rewodina,Uno...) indometacin (Apo-Indometacin,Bonidon,Indobene,...)

Indikace : pro akutní bolest, kde je bolest krátkodobá

Pozn.: vyšší riziko nežádoucích účinků ( jaterní toxicita )

3.Střední potence a střední eliminace

Naproxen ( Nalgesin S,Apo-Naproxen,Naprobene,Naprosyn,Napsyn..), diflunisal 

Indikace : akutní bolesti delšího trvání ( např.migrenózní bolesti hlavy a menstruační bolesti), vhodné i pro noční bolesti - při osteoporóze nebo bolestech zad (doba účinku 8-12 hodin)

4.Vysoká potence a dlouhá eliminace

Oxikami (meloxikam(Movalis),piroxikam(Flamexin,Artremin,Hotemin,Pro-Roxikam),tenoxikam) 

Indikace : bolestivá, zánětlivá onemocnění trvající řadu dní ( chronická polyartritis, při kostních metastázách)

Pozn. : většinou vážné nežádoucí účinky

 

Tzv.neutrální analgetika typu paracetamolu (Paralen, Mexalen,Medipyrin,Panadol,Tylenol,Efferalgan,Ben-U-Ron...) mají malý protizánětlivý efekt, slabý analgetický ( protibolestivý) účinek a jasný antipyretický (proti zvýšeným teplotám). Mají menší nežádoucí účinky, ale paracetamol má hepatotoxický efekt ( na játra ).

Indikace : horečnaté stavy, mírná bolest a teplota u dětí

Pozn. : analgeticky účinnější je kombinace s kyselinou acetylosalicylovou (Tomapyrin,Acifein,..), kofeinem (Valetol,Solpadein,Saridon,Panadol Extra,Ataralgin,Acifein,..) 

Alternativní léčba - homeopatie je výhodná především vzhledem k minimálním vedlejším účinkům  (vhodné např.pro těhotné, kojící, děti ,...)

Cephyl-obsahuje kysel.acetylosalicylovou, která poskytne okamžitou úlevu a homeopatickou složku, která zajistí dlouhodobý účinek.

Gelsemium-Homaccord gtt 

Traumeel - např.při sportovních úrazech ( natažení svalu,...)

Viburcol - bolest při prořezávání zoubků u dětí 

Alternativní léčba chronické bolesti - možno použít i přípravky ortomolekulární medicíny  (DL-PA , MSM , Noni )

 

 

Rozdíl v léčení akutní a chronické bolesti je v časovém rozvrhu . U akutní bolesti je častější užívání podle potřeby,na rozdíl od chronické bolesti, kde je pravidlem užívání podle hodin.

Zajímavé odkazy :

 www.linkaprotibolesti.cz - přináší co nejvíce důležitých a potřebných informací všem, kteří trpí chronickou bolestí. Potíže lze konzultovat přímo s odborníky.

www.rheuma.cz - interaktivní stránky, kde se dovíte vše o chronické bolesti kloubů a způsobech její léčby.

www.algos.cz - stránky, kde naleznete informace o prevenci a léčbě nejen nádorové bolesti.