Zajímavé články z jiných www !
-
www.lekarnici.cz
:
Mějte svého lékárníka, ale laborantky se bát nemusíte. Blog - První pokus (blog.iDNES.cz)
Važte si svého lékárníka. Blog - Libor O. Novotný (blog.iDNES.cz)
Proč jsou v každé lékárně jiné doplatky?
Otázka č.1286 (2.2.2005 14:12:02) Dobrý den,
mám dotaz ohledně výše doplatků v jednotlivých lékárnách.Jak je možné,že lékárna XZY... má doplatky např. na Vessel Due F tbl. až o 70,00Kč nižší než v ostatních lékárnách.Kdo to má špatně vypočítané?Pokud je to normální,tak lékárna XZY.... přece všem kazí ceny.Děkuji za odpověď. T.H.Vážený pane H.!
Vaše poslední věta v podstatě vystihla realitu. Lékárny, které nejsou schopny konkurovat ostatním službami, sortimentem a přístupem ke svým klientům, "kazí ceny".
Cena léků je u nás několikastupňově regulována, ale není dána její stabilní výše. Zásadně upravit cenu může jen výrobce, lékárny se pak pohybují v omezeném pásmu jejich marže. Je třeba si uvědomit, že doplatek nerovná se cena a výše doplatku nemusí vůbec nic signalizovat o výši zisku. Doplatek je pouze rozíl úhrady pojišťovny a ceny .
Lékárna, která na sebe chce upozornit, vybere některé léky a u těch výrazně sníží doplatek. Vybere samozřejmě léky drahé, u kterých je doplatek procentuálně nižší než marže a stále se na nich " dá vydělat ".
Často je taková sleva spojena s dohodou s výrobcem konkrétních léčiv, event. s lékařem, který potom své pacienty do té které lékárny cíleně posílá.
Kromě toho, že existuje určité procento lékáren s těmito "obchodními praktikami", je i tak v České republice cenový chaos. Pokud výrobce či dovozce nepřekročí tzv. maximální výrobní cenu ( ta je často i o 100 % vyšší než cena reálná ), může prodávat za kolik se mu zlíbí. Třeba každý den za jinou cenu a jinak různým dodavatelům. Kromě toho, v období po platnosti nových "číselníků", často výrobci ceny snižují. Na trhu jsou pak léky s obrovskými cenovými rozdíly, protože jak distributoři tak lékárny mají ještě zásoby ( nelze vše vyprodat ze dne na den ).
Tato situace trápí nás lékárníky stejně jako Vás - naše klienty. Bohužel se ČLK za dobu deseti let nepodařilo přesvědčit státní správu o výhodách předvídatelných - stabilních cen. Chceme, aby kterýkoliv občan v republice předem věděl zda a kolik bude doplácet. Chceme, aby to věděl i jeho lékař a chceme to vědět i my. Ani my - lékárníci totiž často nejsme schopni svým pacientům sdělit reálnou cenu některých léků předem. V tradičních státech EU je taková situace nemyslitelná, přesto že tržní prostředí tam má daleko delší a nepřerušenou tradici.
Mgr. Leona Štěpková, viceprezidentka ČLK
-
www.apatykar.cz
:
Proč jsou v každé lékárně jiné doplatky?
Protože v naší zemi nejsou, bohužel, stále pevné ceny léčivých přípravků tak, jako je tomu ve vyspělém světě. Doplatek se pak může lišit zpravidla ze dvou důvodů: (1) lékárny odebírají od různých distributorů za jiné ceny, (2) některé lékárny záměrně doplatky snižují, aby nalákaly pacienty (nebo jsou naopak kvůli konkurenci nuceny snižovat doplatky). V praxi se uplatňuje zejména způsob druhý. Různá pacientská sdružení to vítají jako naprosto fantastický konkurenční nástroj, který je ku prospěchu pacienta. Lékárník-zdravotník jej však odmítá, protože degraduje pacienta a mnohdy jej nutí obíhat lékárny ve městě a shánět nejnižší doplatek na jeho léčivý přípravek. Redakce nepovažuje léčivý přípravek za běžné zboží, proto podporuje pevné ceny. Lékárník-zdravotník by se pak mohl konečně věnovat opravdové náplni svého oboru tj. odbornému poradenství a ne hokynaření, jako tomu v současnosti často bývá. Místo toho, aby pacienta zajímalo, jak má léčivo užívat, na co si má při léčbě dávat pozor atd. je v současnosti v lékárnách nejčastější otázka "Kolik u vás doplácím...". Bohužel se pak nezřídka stává, že se pacienti, věnující svou pozornost jen doplatku, dopustí chyb v užívání, protože potřebné informace vůbec nedostanou, resp. o ně nemají zájem.06.07.2003
Očkovací kalendář
Povinné očkování proti přenosným nemocem v ČR (k 1.7.2001) 4. den až 6. týden Tuberkulóza 9. až 12. týden záškrt, tetanus a dávivý kašel a invazivní onemocnění vyvolané Haemophilem influenzae typu B (1. dávka základního očkování) a virová hepatitida typu B
(1. dávka)10. týden až 18. měsíc Dětská přenosná obrna (dvakrát za sebou v odstupu osmi týdnů, v celostátně stanovených termínech v březnu a květnu) 13. až 16. týden záškrt, tetanus a dávivý kašel a invazivní onemocnění vyvolané Haemophilem influenzae typu B (2. dávka základního očkování) a virová hepatitida typu B
(2. dávka základního očkování)17. až 20. týden záškrt, tetanus a dávivý kašel a invazivní onemocnění vyvolané Haemophilem influenzae typu B (3. dávka základního očkování) 33. až 36. týden Virová hepatitida typu B (3. dávka základního očkování) 14,5 měsíce až 30. měsíc Dětská přenosná obrna (dvakrát za sebou v odstupu osmi týdnů, v celostátně stanovených termínech v březnu a květnu) 15. měsíc Spalničky, příušnice, zarděnky (1. očkování) 18. až 20. měsíc Záškrt, tetanus, dávivý kašel (4. dávka základního očkování) 21. až 25. měsíc Spalničky, příušnice, zarděnky (2. očkování v odstupu 6 až 10 měsíců
po 1. očkování)2. rok Tuberkulóza (přeočkování pouze tuberkulin negativních dětí bez jizvy
po očkování)5. rok Záškrt, tetanus, dávivý kašel (přeočkování) 11. rok Tuberkulóza (přeočkování pouze tuberkulin negativních dětí) 12. rok Virová hepatitida typu B (pouze u dětí, které nebyly očkovány v prvních měsících života)
- 3 dávky v rozestupu 0,1 a 6 měsíců13. rok Dětská přenosná obrna (přeočkování) 14. rok Tetanus (přeočkování, další vždy po 10 - 15 letech) Uvedené očkovací schéma může být pozměněno dle úvahy ošetřujícího lékaře.
18.08.2003